Fatih Terim Neden Arda ve diğerlerini Affetti?

Fatih Terim Neden Arda ve diğerlerini Affetti?

Ağustos ayından beri EURO 2016 kadrosunda yer alan Arda, Selçuk, Hakan, Burak, Gökhan ve Caner’in Word Cup 2018 elemeleri kadrosunda yer almadığını tartışmıştı. Bu tartışmalar sona erdi ve geçtiğimiz günlerde Fatih Terim deneyimli milli oyuncuları kadroya dahil etti. Olayın öncesi ve sonrasına mercek tutacak yazımız sizlerle…

Tartışma konusu olanlar neydi?

Milli futbolcuların kadroya dahil edilmemesiyle alakalı çok yazıldı çizildi. Ancak gerçek anlamda bu işin nedeni yazan olmadı. Millli oyuncular maalesef EURO 2016’da iyi bir performans gösteremediler. Ancak bu dünya kupası elemelerine alınmamalarının sebebi değil. Hatta etkisi bile yok. Çünkü Fatih Terim takıma önem veren bir hoca ve cezayı kesecekse, kendisine de keserdi. Futbolda kazanmak da var, kaybetmek de. Bunu en iyi Fatih Terim biliyor. Takım ruhunun bozulmaması için de “EURO 2016’da sizden bekleneni vermediniz, artık kadroda yoksunuz” diyecek bir hoca değil. Performans nedeniyle Terim ceza kesti diyen hiç kimseyi de bulamazsınız zaten.

Mesela prim miydi?

Gelelim asıl meseleye. Milli futbolcularla Terim arasında prime dayalı bir tartışma yaşandı. Başta Arda olmak üzere Burak ve diğer isimlerle Terim arasında prim krizi yaşandı. Öncelikle başarısız bir futbol ortaya koyan adamın prim diye ağlamasını tartışabilirsiniz. Ancak bundan daha da önemli bir konu var. Primle ilgili sıkıntıdan sonra Arda ve diğerleri takımsal ruhu bozdu. Her ne olursa olsun söz verilen primin ödenmesi istenilebilir ancak verilmedi diye takımsal ruhun katledilmesi asla affedilemez.

Şunu da ifade edelim. Prim tartışmaları medyada yer aldığında Arda bunu yalanladı. Ancak diğerleri böyle bir açıklama yapmadı. Gelelim Terim tarafından TFF sunulan rapora. Bu raporda, rakım ruhunu bozan Arda ve Burak gibi kişilerin milli takım fotoğrafında yer almak istemedikleri yazılmış. Bunu Fatih Terim yazıyor ve ilgili fotoğrafı da rapora koyuyor. İşte o fotoğraf…

Barış nasıl sağlandı?

Barışın sağlanması en büyük pay, Emre Belezoğlu’nun. Kendisi aracılık yapmasının bir öneminin olmadığını söyleyip, “Terim babalık yapmak istiyordu, diğerleri de takıma yeniden gelmek. Ben sadece bunları bir arya getirdim” dedi.  Buluşmanın gerçekleşmesinden sonra da kriz çözüldü. Ancak burada bir ayrıntı gözden kaçırılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Terim’e Arda konusunu yeniden düşün şeklinde tavsiyelerini unutmayın. Bu da Terim’i yumuşatmış olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir